Spolek Malá železnice

jsme neziskové sdružení, které bylo oficielně registrováno až 31.12.2013.

Naše aktivity však jsou mnohem starší, vše asi začalo již cca před 28 lety, kdy jsem nastoupil na Střední průmyslovou školu železniční v České Třebové. Zájem o železnici z dětství se zde zformoval do mnohem jasnější podoby. Legalne EnergyCasino Polska Bohužel maturita v přelomovém roce 1989, pokus o studium na VŠ přerušený stávkami a změnou systému nastavil jinou cestu. Přišlo krátké hostování v armádě. Následující snaha o zaměstnání, v té době ještě u ČSD, byla vzhledem ke snižování stavu všech zaměstnanců jasnou utopií. Nezbylo než opustit mašinky a začít se věnovat něčemu jinému.

Po dlouhé pauze, kdy jsem se postupně ze zaměstnance stal podnikatelem mne oslovil spolužák, zda bych se nechtěl připojit do jejich železničního spolku. Neváhal jsem ani minutu a stal se členem PSHŽD. Spolek se stará hlavně o velké mašinky. Modely, LGB a zahradní železnice je spíše okrajová záležitost na zpestření zejména pro nejmenší návštěvníky musea v Rosicích nad Labem. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl vybudovat vlastní zahradní železnici a začal jsem s vývojem výrobou vlastních vozidel, rozhodl jsem se založit samostatný spolek. Od rozhodnutí k založení uplynulo ještě snad 5 let, nicméně se to konečně podařilo.

Naším cílem je vybudovat smysluplné kolejiště, kde by bylo možné alespoň trochu napodobit skutečný provoz skutečné železnice. Každý vlak má svého strojvedoucího, trať je vybavena zabezpečovacím zařízením a návěstidly, kterými se všichni musí řídit. To vše pod kontrolou počítače. Vše podle možností v měřítku 1:8. Budeme moc rádi, když se z některého našeho malého strojvedoucího stane ten skutečný.

Joomla templates by a4joomla